Sfinţii Împăraţi Constantin şi mama sa Elena

Astăzi s-a celebrat Sfânta Liturghie în cinstea Sfinţilor Împăraţi Constantin şi a maicii sale Elena. La sfârşitul slujbei, Părintele Protosinghel Ipolit Lazăr a rostit un panegiric, în care a evidenţiat contribuţia extraordinară pe care Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena au avut-o în istoria Bisericii.

Sfântul Constantin, prin Edictul de la Mediolanum, din anul 313, a început un proces de eliberare a creştinilor din robia persecuţiilor.

Sfânta Elena a fost cea care a dispus căutarea Cinstitului Lemn, pe care S-a răstignit Mântuitorul Hristos. Astfel, după un timp de săpături pe muntele Golgota, Sfânta Cruce a fost găsită întreagă, urmând ca în anul 335 Patriarhul Macarie al Ierusalimului să o înalţe solemn înaintea credincioşilor.

Pentru faptele lor, Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena sunt asemănaţi cu Sfinţii Apostoli şi cinstiţi întocmai.