Sfânta şi Marea Zi Vineri

În Sfânta şi Marea Zi Vineri, de dimineaţă s-a oficiat slujba Ceasurilor Împărăteşti şi a Vecerniei, iar la momentul potrivit, ieromonahii şi ierodiaconii, împreună cu Părintele Arhimandrit Nectarie, stareţul mănăstirii au purtat în vohod Sfântul Epitaf, reprezentând aşezarea în mormânt a trupului lui Hristos.

Credincioşii, purtând flori şi lumânări aprinse, au trecut în genunchi pe sub Sfântul Epitaf, preînchipuind moartea şi Învierea prin Hristos, care va avea loc la sfârşitul lumii.

Seara s-a săvârşit slujba Prohodului Domnului nostru Iisus Hristos, în cadrul căreia preoţii şi credincioşii au purtat în procesiune, în jurul bisericii, Sfântul Epitaf şi Sfânta Cruce. La sfârşit, Epitaful a fost aşezat pe Sfânta Masă, unde va sta până în Joia Înălţării Mântuitorului Hristos.