Sfânta Parascheva cea mult ajutătoare

Sfânta Liturghie de astăzi a fost săvârşită în cinstea Preacuvioasei noastre Maici, Sfânta Parascheva.

Părintele stareţ, după citirea pericopei evanghelice, a rostit predica, în care a subliniat virtuţile şi biruinţele, pe care Sfânta Parascheva le-a dobândit în lupta vieţii sale. 

Sfânta Cuvioasă Parascheva a vieţuit ca o fecioară înţeleaptă, împlinind voia lui Dumnezeu şi dobândind iubirea de oameni. De aici înţelegem importanţa prezenţei lui Hristos în viaţa noastră. Doar atunci când Îl avem pe Iisus Hristos aproape, suferinţele noastre vor deveni suferinţele Domnului, iar biruinţele Lui, vor fi şi biruinţele noastre.

Românii şi toţi cei care o cinstesc cu credinţă pe Sfânta Cuvioasă Parascheva, se bucură de ocrotirea, alinarea şi mântuirea de toate suferinţele, în urma rugăciunilor pe care Sfânta le rosteşte înainea lui Dumnezeu.