Să nu uităm de sufletul nostru şi de Dumnezeu, nici atunci când ne prisoseşte!

Astăzi, în a XXX-a Duminică după Rusalii, l-a Sfânta Liturghie s-a citit pericopa evanghelică în care este relatată convorbirea Mântuitorului Hristos cu dregătorul bogat.

Părintele Arhimandrit Policarp Chiţulescu a arătat motivul pentru care dregătorul s-a întristat când Iisus Hristos i-a arătat porunca pe care acesta o păzise. Deşi mărturisise că respecta poruncile din Decalog încă din tinereţe, omul bogat, din evanghelia noastră, era lipsit de iubire, neînvăţând să ofere şi altora din prisosul său.

Mântuitorul ne arată că bogăţia, de cele mai multe ori, din cauza unei greştite întrebuinţări este o piedică în calea mântuirii. Pentru a moşteni viaţa veşnică, oamenii trebuie să-L iubească desăvârşit pe Dumnnezeu şi să arate acest lucru prin atenţia la nevoile aproapelui.

Creştinii nu îşi lipesc inima de lucururile materiale, ci se folosesc de avutul lor pentru a face milostenie, dobândind mila lui Dumnezeu.