Procesiune cu moaștele Sfântului Ierarh Nectarie de la Eghina

În dimineața zilei de 8 septembrie, la sărbătoarea Soborului Sfinților Arhangheli Mihail și Gavriil, obștea Mănăstirii Radu Vodă, în frunte cu Preasfințitul Părinte Varsanufie Prahoveanul, Episcop Vicar al Arhiepiscopiei Bucureștilor, au scos în procesiune racla cu moaștele Sfântului Ierarh Nectarie de la Eghina, ocrotitorul mănăstirii.

În cadrul procesiunii, moaștele Sfântului Nectarie au fost așezate într-un baldachin frumos împodobit, în partea de Nord a incintei mănăstirii, pentru ca pelerinii veniți la sărbătoarea Sfântului, să se poată închina la moaștele acestui mare Ierarh al Bisericii lui Hristos, care este foarte îndrăgit de credincioșii români.

După procesiunea cu moaștele Sfântului Nectarie, credincioșii au putut participa la Utrenia închinată Sfinților Arhangheli și la Slujba Sfintei Liturghii săvârșită de Părintele Arhimandrit Nectarie Șofelea, Starețul Mănăstirii, împreună cu soborul de părinți slujitori ai acestui așezământ monahal.