Priveghere de Sfântul Ierarh Nectarie de la Eghina

În ajunul zilei de 9 noiembrie, la Mănăstirea Radu Vodă s-a oficiat slujba Privegherii în cinstea Sfântului Ierarh Nectarie din Eghina ocrotitorul Mănăstirii. Rânduiala Vecerniei celei mari, a Litiei și a Utreniei a fost săvârșită de Preasfințitul Părinte Varsanufie Prahoveanul, Episcop-vicar al Sfintei Arhiepiscopii a Bucureștilor, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi.

La sfârșitul Utreniei, Părintele Arhimandrit Timotei Aioanei, Exarh cultural al Arhiepiscopiei Bucureștilor și mare ecleziarh al Catedralei Patriarhale a rostit un cuvânt de învățătură credincioșilor și pelerinilor prezenți, în care a căutat să fixeze principalele repere biografice din viața Sfântului Nectarie. În același timp, Părintele Timotei a subliniat faptul că Sfântul prin lucrările sale este prezent permanent în viața noastră căutând să aducă alinare în suferințe și să mijlocească pentru noi înainte tronului Preasfintei Treimi. Harismele pe care le-a dobândit Sfântul Nectarie de la Dumnezeu pentru viața sa smerită sunt mai mult decât evidente, mărturie stând miile de pelerini care aleargă la cinstitele sale moaște spre a-i aduce mulțumire pentru ajutorul dăruit, laudă pentru viața sa cea îmbunătățită și multe cereri în rugăciunile lor spre a fi întăritor în necazuri și suferințe și spre a fi tămăduitor bolilor.