Hirotonie de Praznicul Nașterii Domnului

Sfânta Liturghie din ziua marelui Praznic al Naşterii Mântuitorului Iisus Hristos a fost oficiată  de către Preasfinţitul Varsanufie Prahoveanul, Episcop-Vicar al Arhiepiscopiei Bucureştilor. După citirea Sfintei Evanghelii, Preasfinţitul Varsanufie Prahoveanul a citit Pastorala Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române. Preafericirea Sa a evidenţiat faptul că din iubire, Iisus Hristos, Dumnezeu-Omul, "prin Întruparea Sa de la Duhul Sfânt şi din Fecioara Maria [...] intră în umanitate şi rămâne pentru veşnicie tainic prezent în mijlocul ei".

De asemenea s-a menţionat importanţa care trebuie acordată "crizei stabilităţii sau a unităţii familiei, care se amplifică în contextul creşterii sărăciei, şomajului şi a nesiguranţei zilei de mâine".

Părintele Patriarh a mai punctat importanţa deosebită pe care o are Catedrala Mântuirii Neamului, ca simbol major al comuniunii, cooperării şi demnităţii noastre ortodoxe româneşti.