Grija pentru împărăţia cerurilor

Într-o lume sufocată de religii inventate, menite să rânduiască mai mult viaţa de aici, decât de cea de dincolo, Biserica Ortodoxă atrage atenţia asupra păgubitoarelor griji ale vieţii. Astăzi, la Sfânta Liturghie s-a citit pericopa evanghelică de la Sfântul Apostol Matei, în care Mântuitorul Hristos îi învaţă pe oameni să caute mai întâi împărăţia cerurilor şi dreptatea lui Dumnezeu, pentru că Dumnezeu va avea grijă să le dea cele necesare trupului.

La sfârşitul slujbei, părintele arhimandrit Policarp Chiţulescu a vorbit credincioşilor despre grija exagerată şi nejustificată pe care oamenii o arată faţă de lucrurile efemere. Viaţa pământească a omului este doar timpul de pregătire pentru viaţa veşnică şi fără de moarte.

Totodată astăzi creştinii cinstesc Naşterea Sfântului Prooroc Ioan Înaintemergătorul şi Botezătorul Domnului Iisus Hristos.