Goana după minuni

În Duminica a VII-a după Rusalii, Biserica Ortodoxă face pomenirea minunii săvârşită de Mântuitorul nostru Iisus Hristos prin vindecarea a doi orbi şi a unui mut din cetatea Capernaum. La Sfânta Liturghie, după citirea pericopei evanghelice, Părintele Stareţ Nectarie Arhimandritul a ţinut un cuvânt de învăţătură, în care a conturat învăţăturile ce se desprind din minunea petrecută în Capernaum.

Minunile săvârşite de Hristos s-au făcut pentru încredinţarea celor prezenţi de firea Sa dumnezeiască şi pentru îndreptarea celor păcătoşi. Vindecarea trupească era un semn al iertării păcatelor. Astăzi, omul caută să vadă o minune pentru spectaculozitatea evenimentului şi nu consideră aceasta un prilej de apropiere de Dumnezeu. Omul suferind vrea doar să se vindece cât mai repede, neluând în seama datoria de a se tămădui şi din punct de vedere sufleteşte.

Dacă bolnavul nu vede în maladia sa un semn divin, suferinţa sa este zadarnică şi rămâne neroditoare.