Duminica Sfintei Maria Egipteanca

În a V-a duminică din Postul Mare, Biserica Ortodoxă face pomenirea Sfintei Maria Egipteanca, arătând totodată nemărginita iubire a lui Dumnezeu îndreptată către cei care se căiesc sincer de păcatele lor.

Sfânta Liturghie a fost oficiată de către Preasfințitul Părinte Varsanufie Prahoveanul, Episcop - vicar al Arhiepiscopiei Bucureștilor. La sfârșit, după rostirea cuvântului de învățătură, a avut loc lansarea unui audiobook, intitulat Viața Sfintei Maria Egipteanca. Realizarea acestui suport audio s-a făcut în lectura domnului Radu Beligan care interpretează pe Patriarhul Sofronie, a domnului Victor Rebenciuc care interpretează pe Cuviosul Zosima și care a mai înregistrat și alte audiobook-uri din Omiliile Sfântului Vasile cel Mare. Maria Egipteanca este interpretată de doamna Maria Ploaie, îngerul Domnului de către doamne Daniela Nane și starețul Părintelui Zosima este interpretat de către domnul Ionuț Ionescu.