A doua parte a Canonului Sfântului Andrei Criteanul

În această seară s-a oficiat cea de-a doua parte a Canonului Sfântului Andrei Criteanul, în cadrul slujbei Pavecerniţei Mari. Părintele Stareţ Arhimandritul Nectarie a elogiat frumuseţea cântărilor din Canonul Sfântului Andrei, izvorâtă dintr-o trăire autentic creştină şi din pocăinţă sinceră.

Acest canon prezintă toate aspectele vieţii noastre. Chiar dacă sunt reliefate în contexte diferite, sentimentele, trăirile şi greşelile, despre care, sfântul arhiepiscop al Cretei vorbeşte în canonul său, sunt comune şi nouă, fiind cele care ne alcătuiesc viaţa. Comună trebuie să ne fie şi pocăinţa Sfântului Andrei, pentru că ea ne spală păcatele şi ne face curaţi, ca la început.

Aşa cum nimic necurat nu va putea să intre în Împărăţia lui Dumnezeu, tot aşa nimeni, necurat fiind, nu putea înţelege marea Taină a Învierii Mântuitorului Iisus Hristos.