444 de ani de la zidirea Sfintei Mănăstiri Radu Vodă

Sărbătoarea Sfintei Treimi este un moment special pentru Biserica Ortodoxă, iar pentru noi este şi un moment aniversar, anul acesta împlinindu-se 444 de ani de la înălţarea sfintei noastre mănăstiri, ce are hramul Sfânta Troiţă (Treime).

Sfânta Liturghie a fost ofociată de către Preacuviosul Părinte Arhimandrit Teofil Anăstăsoaie, exarh al Sfintei Arhiepiscopii a Bucureştilor, alături de un sobor de preoţi şi diaconi. După citirea pericopei evanghelice, părintele exarh a rostit un cuvânt de învăţătură, în care a vorbit despre lucrarea Mântuitorului Iisus Hristos ca împlinire a Vechiului Testament şi lucrarea Duhului Sfânt ca împlinire a Noului Testament. Totodată, părintele a subliniat importanţa împărtăşirii de Sfintele Taine pentru cunoaşterea şi înţelegerea adevărului dumnezeiesc revelat.

La sfârşitul slujbei s-a săvârşit slujba parastasului pentru ctitorii şi binefăcătorii mănăstirii.